AllmäntKonventRollspelSpel

Femcon – del 1

Första helgen året spenderade jag, Johanna, och den alltid lika trevliga Louise Svensson med att åka upp till Umeå. Att ta sig hela den här vägen till snö och bjärv hade sin anledning, nämligen ett besök på det lilla och mycket mysiga konventet  Femcon. Här följer en första rapport, och efter kommer det komma fler delar som behandlar olika aspekter av konventet, skrivet av olika personer.

Först en kort faktaruta.

Femcon – ett konvent av tjejer, för alla.

Femcon är ett konvent med ett tydligt syfte, nämligen ett feministiskt och genustänkande konvent. Arrangörerna, scenarioskrivarna och en stor del av spelledarna var tjejer. Dock var konventet öppet för vem som än ville spela. Jag ska därför skriva den här första rapporten utifrån det faktum, jag ska vara en av alla. Jag ska se på konventet som konvent och utan att lägga någon vikt vid vem som skapade det och varför.

 Scenarioförfattare och arrangörer.

Konventet var i Umeås kulturhus Klossen, en väldigt mysig byggnad som gör att jag känner mig bitter över att bo i en stad utan kulturhus. Det fanns ett café där allt var vegetariskt och det utan att göra en deal av det och utan att predika något, ville en äta kött vid borden fick en självklart, men då fick det köpas någon annanstans. Det fanns många bra saker med det här konventet, sådant som jag vill lyfta upp som ett föredöme för andra konvent.

1. Tydliga scheman för rollspelspassen. Det fanns ordentligt och lättförståeligt uppskrivet när en skulle spela vad, var och med vilken spelledare. Detta satt  vid en karta över byggnaden så det enkelt gick att hitta var en skulle ta vägen utan att bli förvirrad. Dessutom så hade de i förväg gått ut med att de bara kunde tillgodose ett visst antal lag, och på så sätt slippa problemet som jag åtminstone upplevt på Gothcon.  I god tid har en anmält sitt lag till ett speltillfälle och så finns det inte spelledare och en får trumpet vandra i väg och göra något annat. Här fick gruppledaren veta i förväg vilka pass de skulle få, så inte det blev höga förväntningar i onödan. Dock hade jag önskat att alla fick schema skickat till sig, och inte bara gruppledaren, det hade underlättat. Dessutom så hade vi lite schemakrångel, men det löstes smidigt

Värt att nämna var även att i sovsalen så hade de skrivit upp nummer till en nattjour om något behövdes. Visserligen kom vi väldigt sent till sovsalen, men det var inte femcons fel utan problem utanför.

2. Diskussionshörna  Det fanns en liten hörna med soffor i ett av de större rummen. Här kunde folk sätta sig ner och diskutera om något en upplevt, hört eller vad som. Arrangörerna sa att om en ville kunde man bara ta tag i dem och sätta sig och prata. Ett fantastiskt initiativ även om jag  själv inte hade tid att utnyttja det då jag helt enkelt spelade för mycket. Det hade varit ännu bättre om det kanske funnits ett schema för vad som skulle diskuteras, inte hela tiden. Kanske en tidslista där deltagare själv kunde skriva, eller i förväg uttänkt av arr.

3.  Nära både spelledare och arrangörer. På grund av den ringa storleken på konventet så var det enkelt att tala med alla. Dessutom hade alla färgkodade namnbrickor så det lätt gick att se vem som var vanlig besökare, hade dagspass, var funk, arr eller spelledare. Det underlättade att kunna veta vem en pratade med eller underlätta när en sökte någon. Stämningen blev även den mycket mer vänskaplig eftersom du enkelt kunde sitta ner och prata med personer, de blev mer än bara en spelledare.

4.  En fantastisk stämning överlag. Folk var glad, trevliga och alla kunde känna sig uppskattade. Något som var lite extra trevligt var att även spelare fick lite uppskattning. Varje spelledare fick nämligen välja ut ett lag som de ville höja lite extra och dessa fick ett diplom.  Vårt lag fick två diplom och att jag blev lite extra utmärkt när jag spelade en utomjordisk pilot gjorde mig extra glad.

Lag med två fina diplom

 5.  Dessutom kunde en få dagspass,  om en inte hade ett lag eller helt enkelt inte hade spelmöjligheter alla pass och det fanns ändå alltid något att göra. Indirummet NordNordOst, utlåning av brädspel och  även prova på brädspelet Western. Ingen behövde  känna att  den hade tråkigt. Det hölls även en föreläsning vid namnet Att bryta mot reglerna – Måste jag ha ringbrynjebikini? av  Josefine Wälivaara från Umeå universitet och fanns konstutställningar att titta på.

 Nyckelringsrollspelet spelas i Indirummet